Łamliwe, kruche paznokcie - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Łamliwe, kruche paznokcie

Łamliwe, kruche paznokcie

Autor zdjęcia/źródło: Freepik

Stan paznokci może nam wiele powiedzieć o stanie naszego zdrowia. Jeśli masz łamliwe, kruche paznokcie, może to świadczyć o niedoborach składników mineralnych w Twoim organizmie na skutek źle zbilansowanej diety, chorobach lub po prostu niewłaściwej pielęgnacji. Dowiedz się co powoduje osłabienie płytki paznokcia?

Objawy łamliwych paznokci

Zdrowe paznokcie są gładkie,  lekko elastyczne i mają jednolity kolor. Jeśli stają się kruche, mogą się rozwarstwiać, mieć nierówną, chropowatą powierzchnię, pojawiają się na nich białe plamki lub inne przebarwienia, a krawędzie zaczynają się kruszyć. Problem ten zazwyczaj najpierw pojawia się na paznokciach u rąk. Dzieje się tak dlatego, że dłonie są narażone częściej na kontakt wodą, detergentami i innymi czynnikami zewnętrznymi (jak np. mróz).

Jakie choroby powodują osłabienie paznokci?

Czasami przyczyną problemów nie jest błędna pielęgnacja, lecz choroby ogólnoustrojowe. O jakich chorobach mogą sygnalizować łamliwe, kruche paznokcie?

  • choroby tarczycy 

  • anemia

  • łuszczyca

  • infekcje grzybiczne

  • cukrzyca.

Jeśli cierpisz na którąś z tych przypadłości, zadbaj w pierwszej kolejności o swoje zdrowie, a kondycja Twoich paznokci powinna się zacząć poprawiać. Zdarza się także, że łamliwe paznokcie są jednym z pierwszych widocznych objawów anemii, zatem jeśli dawno nie wykonywałaś morfologii, być może warto wykonać takie badanie. 

Jakie niedobory powodują łamliwość paznokci?

Źle zbilansowana dieta również może negatywnie wpływać na jakość płytki paznokcia. Gdy w organizmie są niedobory biotyny, żelaza (anemia), cynku, wapnia lub witamin takich jak A, C, D, E paznokcie zaczynają być kruche i łamliwe. Nawet tak niepozorna wydawałoby się rzecz jak odpowiednie nawodnienie organizmu może negatywnie wpływać na elastyczność paznokci. Dlatego jeśli w Twojej diecie brakuje niezbędnych składników odżywczych lub nie dbasz o odpowiedni poziom nawodnienia, i zauważasz problemy z paznokciami, wprowadź zmiany w swojej codziennej diecie i zadbaj o odpowiedni zbilansowane posiłki.

Jakie błędy w pielęgnacji osłabiają paznokcie?

Często robisz w domu sama manicure? Być może robisz to niewłaściwie i w ten sposób negatywnie wpływasz na swoje paznokcie. Zbyt częste stosowanie zmywaczy z acetonem oraz intensywne piłowanie paznokci może przyczynić się do ich osłabienia. Dodatkowo należy pamiętać, by podczas wykonywania prac domowych chronić dłonie rękawiczkami. Detergenty, silne środki czyszczące negatywnie wpływają na paznokcie, a także skórę dłoni. Przyjrzyj się swoim codziennym nawykom, być może wystarczy wprowadzić niewielkie zmiany i Twoje paznokcie odzyskają swój blask.

Czy hybryda i żele szkodzą paznokciom?

Prawidłowo wykonana stylizacja nie powinna powodować łamliwości paznokci, jednak częste stosowanie agresywnych środków do usuwania hybrydy lub mechaniczne spiłowywanie płytki może prowadzić do jej osłabienia. Ważne jest, by zdejmować manicure w odpowiedni sposób i robić przerwy, by paznokcie mogły się zregenerować. Dodatkowo warto zastosować odżywkę wzmacniającą i olejki, które pomogą przywrócić im zdrowy wygląd.

Dbanie o paznokcie to nie tylko kwestia estetyki, ale również zdrowia. Łamliwe, kruche paznokcie warto potraktować jako sygnał od organizmu i zastanowić się, co może być przyczyną takiego stanu.